jak vyrobit Luk

Výroba kvalitního luku je dlouhý a poměrně náročný projekt (má-li být luk opravdu kvalitní). Nejste-li alespoň příležitostní kutilové, nebo pokud nemáte velkou trpělivost, doporučuji se do této činnosti raději vůbec nepouštět.

 

Pomůcky a materiál:

  • kmen stromu s kůrou a bez suků (druh dřeva a rozměry přímo v popisu výroby)
  • ořezávací nástroje (nůž, hoblík, hoblovačka, postačí nůž samotný, ale trvá to)
  • tuha, tužka (něco měkého, čím se dá popsat dřevo)
  • tilerovací váha (návod na výrobu zde:Tilerovací váha
  • alespoň 6 metrů pevné a tenké šňůry (nosnost alespoň 50kg)
  • smirkový papír na dřevo, nebo železo (hrubozrnný a jemnozrnný)
  • svěrák, nebo jiný způsob upevnění
  • pila na dřevo
  • sekyra na dřevo
  • nýtky železné ideálně 4 mm průměr a délka asi 5cm (případně zakrátíme)
  • podložky ploché nerezové, nebo železné
  • kladivo menší
  • kovadlinka, nebo něco na čem se dá rozklepat nýtek
  • vrtačka s vrtákem o průměru jako nýtky
  • pilka na železo

Úprava kmene

Zaprvé si musíme zajistit kmen stromu. Ideálně o průměru 12-16cm. Délka kmene by měla být alespoň metr (s rezervou). Druh dřeva není tolik podstatný. Ideální je Tis Červený, ale ten nenaleznete v daných rozměrech, rovný a bez suků, jedná se o ohrožený strom. Výborný je Jasan nebo Javor, ale na druhu tolik nezáleží. Doporučuji se vyhnout ovocným a jehličnatým stromům. Z kmene neodstraňujte v žádném případě kůru.

Kmen rozštípneme podélně sekyrou na 2 čtvrtiny a jednu polovinu. Pokud máte možnost tento bod udělat třeba na cirkulárce, bude vaše budoucí práce jednodušší. Každá čtvrtina bude tvořit budoucí rameno luku a z poloviny kmene se vyrobí madlo (základna). Jednotlivé části necháme v suchu a teple, aby vyschly. Proces schnutí trvá asi 1-3 měsíce. Necháte-li kmen vcelku, schnutí trvá asi 1-2 roky.

Výroba ramene luku

Nyní budeme pracovat s jednou čtvrtinou kmene. Část pokrytá kůrou bude tvořit břicho luku (část, kterou uvidí cíl na který budete střílet). Druháčást bez kůry, kterou budeme upravovat bude tvořit budoucí záda luku (strana, kterou uvidíte vy při střelbě). Budoucí záda opracujeme hoblíkem, nožem, nebo hoblovačkou tak, aby vznikla rovná plocha. Začíná nám z trojúhlého hranolu vznikat vyboulené prkno (vyboulená strana tvoří břicho luku a je pokryta kůrou). Prkno tverujeme tak, aby jeho středová tloušťka byla zhruba 10-15mm. Délka dle možností co největší (stačí 70cm na luk o délce 150cm). šířka na jedné straně cca 40-60mm(strana ramena připojená k základně) a na druhé straně 25-40mm(strana, kde bude uchycená tětiva), tato strana musí být minimálně o 10mm užší, než strana u základny. Obecně platí, že čím je rameno širší, tím je ryziko prasknutí nižší. U nekvalitního dřeva doporučuji šířku ramene u základny podstatně zvětšit klidně i na 70mm. Rameno dobře upevněte do svěráku (pozor ať nepoškodíte břicho luku) a vyzkoušejte tuhost ohýbání. Mělo by být proveditelné viditelné ohnutí. Pokud není, odeberte ze zad luku pár milimetrů dřeva a postup opakujte. Stejným způsobem vyrobte i druhé rameno z druhého hranolu.

Výroba základny

Základnu vyrobíme ze zbylé poloviny kmene. Tedy spíše z její části. Základna by měla mít délku 30-40cm. Tzn. 12-20cm na úchop a 10-15cm na upevnění každého z ramen. Uřízneme si tedy asi 50cm kmene a nakonec případně zkrátíme. Tvar a rozměry základny lze nejlépe vyjádřit z obrázku na konci návodu. U základy nemusíte klást důraz na nic jiného, než na úhel sklonu a pohodlné držení. Plošky na upevnění ramen by měly být co nejvíce rovné a to jak nim pasují ramena postupně zkoušejte.

Kompletace

Kompletace všech tří částí může proběhnout více způsoby. Jde zkrátka o připevnění ramen k základně. Zde použijeme k upevnění nýtky s podložkou. Z ramen luku stáhneme opatrně kůru, ať nepoškodíme břicho luku. Do ramene luku vyvrtáme 2 díry o průměru 4-6mm (dle průměru nýtků). Vrtáme na středu ramen ve vzdálenostech cca 3 a 7cm od širší strany ramene. Tyto 2 otvory vyrobíme také na druhém rameni. Na základně luku potom vyvrtáme další díru nazkrz asi 10cm od konce základny a připevníme rameno jedním nýtem k základně. Srovnáme si jej do souběžna se základnou a dovrtáme díru na druhýnýt. Kompletaci nejlépe vystihne nákres zde:

Jakmile připevníme obě 2 ramena, můžeme začít s tilerací luku. Ještě před tím je ale potřeba udělat na koncích ramen zářezy a napnout tětivu. Zářezy udělejte dle obrázku a tětivu vyrobte tak, aby se oka na koncích provazu dala dobře nasadit i sundat. Tětiva by měla být vždy napnutá:

Tilerování

Tilerace, neboli vyvažování spočívá v tom, že napneme luk na tilerovací váhu a z povzdálí se podíváme, které rameno se více ohýbá a kde se naopak ramena ohýbají málo, nebo vůbec. Místa, kde je ohnutí malé, nebo žádné si označte tuhou nebo tužkou (zapisujeme na záza luku) a tento tuhou začerněný materiál potom nožíkem odstraňte. Zkrátka v tomto místě po sdělání z váhy ztenčete rameno luku. Poté luk zase napněte znovu na váhu a postup ve stejném duchu opakujte odebírání materálu z problematických míst. Jak se budou ramena postupně tenčit, tak se bude luk napínat na vyšší a vyšší příčku váhy a ramena se začnou ohýbat rovnoměrně. Jakmile bude při napětí tětivy rozpětí mezi tětivou a základnou hodně blízké cca 60-75cm (podle délky luku), tak je luk hotov. Doporučuji co nejdříve odzkoušet a případně na váze upravit jeho sílu. Hodně zábavy;).