Šperk z cínu

Zde najdete nejjednodušší způsob, jak vyrobit libovolný šperk z cínu. Jen pro upřesnění, cín je chemický kovový prvek se značkou Sn (Stanium). Teplota tání cínu je zhruba 232°C a proto nepotřebujeme pro slévání cínu tavnou pec. Spolehlivě se dá cín roztavit v plechovém hrnku (i smaltovaném).

 

Pomůcky a materiál:

  • Cín - čistý cín je velice drahý a ve výsledku hodně tvrdý, proto lze použít i pájku (kombinace nejčastěji 60% cínu a 40% olova), pájka má navíc o trochu nižší teplotu tání. Cín se dá obstarat na internetu -> Cín v eshopu , nebo v techničtějších železářstvích, jako je třeba Ferocentrum.
  • Kovovou nádobu - ideální je plechový hrnek s uchem
  • Kleště - jedno jaké, když jimi budete moci bezpečně přenášet rozžhavený cín v plechové nádobě.
  • Formu na vylití (rozeberu v postupu)
  • Železný drát, či jiné drobné věci z tvrdých materiálů, jako třeba mince, nýtky, hřebíky.
  • Kladivo, stačí menší (dá se obstarat běžně na internetu, Obi, Hornbach, Ferocentrum)
  • Bruska, smirkový papír na kov hrubý, střední, jemný, papír výkresový (opět většinu věcí najdete v obchodech pro kutili uvedených výše, nebo na internetu).
  • Může se hodit i pilka na kov, vrtačka, kleště štípací, svěrák nebo jiné menší kovoobráběcí nástroje, vosk, sádra, dřevo, nůž.

Postup:

Forma na vylití:

Nejdůležitější věcí je forma, do které budeme vylévat tekutý cín. Musíme si v první řadě uvědomit jak má výsledná věc vypadat. Pokud cín vylijeme například do plechovky, tak nám na dně plechovky vytvrdne kotouč ideální třeba na cínové medaile plechovka se pak musí roztrhat kleštěmi, neboť z ní asi kotouč nepůjde vyklepat. Z plechu si takto můžete udělat formy na vylití hrubějších tvarů. Pro výrobu detailnějších forem doporučuji tento postup. Rozpusťte si třeba na sporáku v hrnci vosk ze svíček. Slijte vosk ze svíček do jednoho celistvějšího tvaru a nožíkem vyřežte požadovaný výsledný tvar (například figurku), nebo razítko. Figurky udělejte tak, aby od nich vedla užší vosková část asi 10cm a když dáte tuto figurku třeba do sklenice tak, by ta dlouhá užší část vedla ze sklenice nahoru a zalijete figurku ve sklenici sádrou, tak po vytvrdnutí sádry získáte formu vyplněnou voskem. Stačí ji zahřát a vosk vylít a místo vosku do ní nalít tekutý cín. V případě razítka stačí výsledné razítko obtisknout třeba do jílu a nechat jej vypálit, nebo do jemného vlhkého písku a nechat jej vyschnout.

Výroba:

V postupu se zaměřím na již zmíněnou medaili. Cín tedy roztavíme. Postačí plynový sporák, nebo jakákoli trouba nastavená alespoň na 250°C. Jakmile se taví cín umístíme si formu na bezpečné místo a když je cín tekutý, pomocí kleští ho přeneseme a do formy vylijeme. V tomto případě můžeme použít formu pískovou do které jsme obtiskli dno sklenice, tak abychom mohli odlít dokonalý kotouč. Po odlití nebude výsledná záležitost vypadat nijak vábně, takže počkáme pár minut až cín ztvrdne a vychladne, zalijeme ho studenou vodou aby se dal vzít do rukou. Očistíme jej od písku a postupně od brusky až po jemný smirkový papír si kotouč opracujeme do hladké lesklé podoby.

Finalizace:

Takový hezký kotouč potom stačí nějak nazdobit. Například můžete vzít dvě mince, přiložit je na kotouč z každé strany a pomocí svěráku do kotouče vylisovat obraz na mincích. Zajímavější možností je třeba výroba libovolného symbolu z železného drátu, který potom taktéž vylisujete, nebo vyrazíte kladivem. hlavičkou nýtku uděláte dokonalé kulaté prohlubně. Pokud třeba přímo při odlévání zapustíte do výrobku pár drátků, tak jimi potom můžete přichytit na šperk třeba ametysty, nebo jiné dostupné minerály. Co se týče dokonalého lesku, tak ten se získá leštěním o tvrdý výkresový papír. Teď už jen doporučím zapojit fantazii a trpělivost a třeba se to na třetí pokus povede:D. Hodně zdaru!