Jak vyrobit Střelný prach

Střelný prach se může leckomu jevit jako nebezpečná nebo nedostupná věc. Zdání však klame. Jeho výroba je jako taková velice jednoduchá, ale doprovází ji hodně alchimie, která často selhává. Nicméně zde je návod a hodně zábavy.

Pomůcky a látky

  • okysličovadlo (existuje spousta alternativ)
  • palivo vysokoteplotní
  • palivo zážehové
  • rozmělňovací nádoba (třecí miska, mlýnek, struhadlo...)
  • voda
  • miska, nebo talíř o velké ploše
  • sýto
  • rozprašovač

Výbušné směsy jsou v naprosté většině tvořeny okysličovadlem a palivem. Jako okysličovadlo může být použito velké množství věcí. Jedinou podmínkou okysličovadla je, aby při zahřívání uvolňovalo kyslík. Pro náš střelný prach použiji sanitr, neboli dusičnan draselný (KNO3). Tuto látku lze zakoupit v techničtějších drogériích, nebo na internetových shopech se speciální chemií. Jako vysokoteplotní palivo použiji dřevěné uhlí z měkého dřeva. Tato složka slouží jako samotné palivo směsi. Ideální zážehové palivo je síra. Síra je pevná, ale za poměrně nízké teploty se vypaří, tímto její páry snadno prostupují směsí a mají za následek řetězovou reakci, když jsou zažehnuty. Síru seženete v malém množství v lékárně a ve větším množství v eshopech se speciální chemií. Lze také nadrtit sirnou svíci z drogerie. Toto k teorii výbušných směsí.

 

  1. Dusičnan draselný cca 75g nadtíme samostatně na co nejjemněji.
  2. Dřevěné uhlí cca 20g nadrtíme co nejjeměji.
  3. Síru cca 5g nadrtíme co nejjeměji.
  4. Vodou podmočíme směs síry a uhlí, aby nabyla konzistence směsi jen lehce blátivá. Směs je potřeba dobře propracovat, aby se uhlí spojilo s vodou.
  5. Do uhlosirného bláta přisypáváme a velmi jemě vmýcháváme dusičnan. Ideální je přisypávat přes sýto.
  6. Vzniklá směs by měla být  trochu tužší bláto, které velmi rovnoměrně rozprostřeme na velkoplošnou misku nebo talíř.
  7. Tuto směs necháme pomalu schnout(né v teplotě nad 35°C). Jednou za čas směs jemě poprášíme vodou na povrchu a rozmělníme do tenčí vrstvy.
  8. Jakmile bude směs dokonale suchá tak směs rozmělníme nekovovými nástroji na granulky o velikosti cca 0,1-1,5mm v průměru.
  9. Prach je hotový. Zda-li bude mít střelivé, nebo výbušné vlastnosti je velice závislé na kvalitě a jemnosti základních surovin.

U co nejsuššího prachu doporučuji vyzkoušet citlivost na tření a náraz ať víte, co by ho mohlo třeba nehodou vznítit a na co si tedy dát pozor.

Hodně zábavy;).

VAROVÁNÍ Praktická realizace podle tohoto návodu je, nebo může být extrémě nebezpečná. Slouží pouze k rozšíření obzorů a nikdo by se o ni neměl pokoušet.